En anderledes og uforglemmelig konference
Ønsker du at skabe en anderledes konference, som deltagerne med garanti ikke glemmer lige med det samme, tilbyder vi en helt igennem fantastisk oplevelse, hvor alle får frisk vind i lungerne, vind i håret og røde kinder. Vi siger ”ship øhøj”
Læs mere her |
Winemakers Diner – med Tysklands største vinproducent
Onsdag 15. juni arrangerer vi - i samarbejde med Sigurd Müller Vinhandel - Winemakers Diner i vores fantastiske omgivelser på Louisehøj. Dieter Greiner, daglig leder på Kloster Eberbach, Tysklands største vinproducent, er aftenens hovedgæst. Kloster Eberbach er verdensberømt for sin årligt tilbagevendende vinauktion. I 1986 gik Neroberger Riesling Trockenbeerenauslese årgang 1893 for hammerslag på ca. 138.000 kr. Der serveres en fem retters menu, et bredt udvalg af vine fra Kloster Eberbach samt kaffe med sødt – pris 798 kr. pr. person.
Læs mere her |
Tid til forkælelse: Mors Dag på Café Koldinghus
På Café Koldinghus tilbyder vi på Mors Dag – søndag 8. maj - en skøn middag med masser af romantik. Vi er klar med en lækker tre retters menu med bl.a. stenbiderrogn, rosastegt kalvefilet og rabarbergelé med crumble. Prisen for tre retter er 325 kr. pr. person
Læs mere her |
Sommerophold i Kolding – tæt på Legoland, H.C. Andersens Hus og Den Gamle By 
Den Gamle By og ARoS i Århus, Legoland og Lalandia i Billund, Løveparken, H. C. Andersens Hus og Brandts Klædefabrik ligger mindre end en timers kørsel fra Hotel Koldingfjord, som derfor er det perfekte udgangspunkt for et sommerophold. Du vælger selv, om I skal bo her én eller flere nætter. Jo flere overnatninger, jo billigere. Der er mulighed for halvpension, ligesom vi med glæde er leveringsdygtige i en madpakke til udflugten. Du er selvfølgelig også velkommen til at nyde de majæstetiske omgivelser på hotellet, vores nyrenoverede poolområde med sauna og fitnessrum, den store fredsskov på solsiden, de grønne plæner eller vandet med den hyggelige bådbro.
Læs mere her |
Pinsefrokost med panoramaudsigt og livemusik
Mangler du en velsmagende gaveidé? Søndag 12. juni serverer vi fra kl. 12-15 en udsøgt pinsefrokostbuffet. Du kan slappe af i selskab med familien og/eller gode venner, mens I nyder maden og panoramaudsigten til tonerne fra Casual Funk Duo, som spiller smooth jazz. Læs mere her.
Køb pinsefrokost her |
Vi tænker på miljøet og gæsternes sundhed
Vi er med i Green Key-ordningen – et miljømærke, der kræver, at hotellet lever op til og forpligter sig overfor en lang række konkrete miljøkrav. Et af kravene er, at vi anvender miljøvenlige produkter, derfor har vi netop investeret i ny håndsæbe, shampoo og showergel på samtlige værelser. Alt er mærket med EU’s miljømærke ”Blomsten”. Det betyder, at alle produkterne er fri for parabener, og dermed mindre skadelige for både vores gæster og miljøet |
Månedens Ret: Salat med Rømø-rejer og asparges
Hver måned præsenterer vores køkkenchef, Jesper Kristensen, en sæson inspireret ret. I denne måned rykker sommeren for alvor ind i vores køkken. Menuen står på salat med Rømø-rejer og asparges. Se opskriften her.
Se opskriften her |
|